Melakka Boğazı’nın güzide liman kenti, Melakka. Bu şehri üçüncü kez ziyaret edişim oluyor. Tarihi dokuya sahip, bir ruhu olan şehirleri pek severim.

Melakka yüzyıllardan beri ticari öneme sahip bir liman. Öyle ki, İslamiyetin, Malay Yarımadasına Melakka’ya ticaret yapmaya gelen Müselman tacirler aracılığıyla yayıldığı düşünülüyor. Sömürge savaşları ile birlikte, bu tatlı kentte önce Portekiz, sonra Hollanda ve son olarak da İngiltere bulunuyor. Şehirde bugün blle üç kültürden de izler görmek mümkün. Portekiz döneminden kalma kale kalıntıları, Hollanda zamanında yapılan kilise, ve meydanda bulunan Kraliçe Elizabeth’in anısına yapılmış anıt çeşme.

Melakka kilise

12 Mayıs’ta Kuala Lumpur’da kardeşim Burak’la buluşmuştuk. 13 Mayıs’ta Melakka’ya hareket ediyoruz. Akşama doğru otele yerleşip, birşeyler yemek için dışarı çıkıyoruz. Karnımızı doyurduktan sonra Melakka’nın ünlü yürüyüş caddesi, Jonker Caddesinde turluyoruz. Cumartesi akşamı olduğundan çok kalabalık.

Jonker Caddesi Melakka
Jonker Caddesi, akşamları yiyecek ve içecek satıcıları caddesi bambaşka bir forma sokuyor.

14 Mayıs, BirCevelan’ın 36. günü. Hakkında methiyeler düzülen ‘The Baboon House’da kahvaltımızı ediyoruz. Mekan aynı zamanda bir sanat galerisi olduğu için fotoğraf çekmek yasak. Orada Baboon House’un olduğunu bilmeseniz, ‘a burada bir kafe varmış, hadi girip birşeyler içelim’ demezsiniz. İşin içine kendilerince gizem katmışlar. Girişte zile basıyorsunuz, bir görevli gelip sizi karşılıyor. Yerleri varsa içeri buyur ediyor. İçeride bir avlu var, ziyadesiyle bitki ve modern sanat içeriyor. Mekan olarak güzel, ama neden o kadar abartıldığını anlamadım. Belki de şehirde bir alternatifi yok diye. Kendi yaptıkları içecekler çok güzeldi, ancak aynı şeyi burgerler ve tatlılar için söyleyemeyeceğim. Fiyatları da Melakka ortalamasının biraz üzerinde. Olur da gitmeyi düşünürseniz bilmenizde fayda var, akşam 5’te dükkanı kapatıyorlar.

Karnımızı da doyurduktan sonra şehri gezmeye başlıyoruz. Şehrin merkezinde bulunan tepede St.Paul Kilisesi var. Birçok müze ve tarihi yapı da bu tepenin etrafında bulunuyor. O yüzden şehirde gezmek çok rahat.

Melakka kilise içi
St. Paul Kilisesi

Hava çok sıcak, yokuşta bunalsak da St. Paul Kilisesine çıkıyoruz. Bu tepe 360 derece tüm şehre hakim. Hayal ediyorum, eski zamanlarda gemiler limana yanaşırken, bu kilise ne kadar da heybetli görünüyordur. Kilisenin çatısı aradan geçen zamana yenik düşmüş, ama bu yeni durumu mekana ayrı bir hava katmış. Kilisenin içinde, Melakka dolaylarında hayatlarını kaybetmiş İngiliz ve Hollandalı tüccarlar, din adamları, devlet görevlileri için yaptırılmış taş oyma plakalar sergileniyor.

Famosa Portekiz kalesi
Portekiz kalesi kalıntıları

Sırada Portekiz döneminde yapılan kalenin kalıntıları var. Şehir içinde birçok yerde kale kalıntıları görüyoruz, bunlar büyükçe bir sur ve kale sisteminin günümüzde ayakta kalmayı başarabilmiş kısımları.

Sultanın sarayı
Sultanın sarayı

Hemen yan tarafta sultanın sarayı var. Avlusu çok hoş, iki katlı büyükçe ahşap bir yapı. İçeride Melakka tarihi, yerel halkın gündelik yaşamı ile ilgili objeler ve sultanların eşyaları sergileniyor. Melakka ile ticaret yapan bu Hint tüccar tasviri çok hoş. Adam müzeyi troller gibi.

Müze hint tüccar

Şehrin ana meydanına kızıl renk hakim. Meydanda kilise, çeşme ve müzeler yer alıyor. Yanar dönerli bisikletler ise meydanın her daim vazgeçilmezi.

Akşama doğru tekrar Jonker Caddesinden biraz yürüyoruz. Günün son aktivitesi olarak nehir kenarındaki tatlı kafelerden birisine oturarak birşeyler içiyoruz.

Jonker Caddesi ev

Melakka’da Çin, Malay ve Hint kültürleri yıllardır beraberce hayat sürüyorlar. Şehirde Çin ve Budizm etkileri ise baskın durumda. Özellikle Jonker Caddesi ve paralelindeki Caddeler, iki katlı tarihi evleri ile çok güzel gözüküyor. Güzel olmayan şey ise, şehrin merkezinin etrafını kaplayan yüksek oteller ve alışveriş merkezleri.

Bu küçük, tatlı şehri seviyorum, bir daha görüşmek üzere ona veda ediyorum 🙂


#36 Melakka (14.05.17)

Konaklama: 45 MYR (37 TL)

Yiyecek/İçecek: 53 MYR (43 TL)

Eğlence: 3 MYR (2 TL)

Diğer: 40 MYR (33 TL)

Toplam: 141 MYR (116 TL)

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here