Sabah kalkıp, Nara’ya giden trene binmek için istasyona doğru yürümeye başlıyorum. Yol üzerinde bir 7-11 marketten Japonya’da karnınızı doyurabileceğiniz en ucuz alternatif olan paketlenmiş pilavlardan alıyorum. Bu pilavların sadesi, tavuklusu, köri soslusu, deniz mahsüllü olanları mevcut. Yemek zahmetli de değil, paketi açıp ısıra ısıra yeniyor.

7-11-pilav

Çantamda pilavım, istasyona gelip, biletimi alıp trene biniyorum. Yine de emin olmak için yan tarafımda oturan talebe kızlara “Bu tren Nara’ya gidiyor değil mi?” diye soruyorum. Kızlar başta ne sorduğumu anlamıyor, Nara Nara diyorum. Ve ortam birden çetrefilli bir hal alıyor. 3 tane kız var, biri oraya koşuyor, diğeri başka yöne, başka yolculara birşeyler soruyorlar. En sonunda bir tanesi istasyonda bir görevili bulup ona danışıyor, bir istasyon gidip başka trene geçmem gerekiyormuş. Teşekkür edip, şaşkınlığımı ve mahcubiyetimi gizlemeye çalışıyorum.

Tren 45 dakika sonunda istasyona varıyor, Nara gezisi başlasın;) Nara deyince akıllara Nara Park ve geyikleri geldiği için istasyondan itibaren oklar ile ziyaretçiler parka doğru yönlendiriliyor. Henüz parka varmamışken sağda solda geyikler görüyorum. Nara Park, etrafı tellerle çevrili bir alan değil, isteyen geyik, istasyona kadar yürüyüp, trene bile binebilir. Yol boyunca araçlar için geyikler yola fırlayabilir, hızınızı düşük tutun uyarıları mevcut. Nara’nın geyikleri yasalar ile koruma altında. Shinto inancına göre Tanrı’nın elçisi sayıldıklarından, kutsal bir boyutları da var.

nara-geyik-kraker
Geyikler için özel hazırlanmış krakerler

20 dakikalık yürüyüşün sonunda parka ulaşıyorum. 150 JPY’e geyikleri besleyebileceğim krakerlerden alıyorum.

nara-geyikleri

nara-geyik-selfie
Genelde çekingenler, yaklaştığınızda kaçıyorlar. Bazıları ise sarılmanıza izin verebiliyor 😉

Sonrası çok keyifli devam etse de bu beslenme seansının ardında dram çıkıyor. Aşkımızı besleyen şey, sahip olduğum krakerlermiş.

nara-film-sahnesi
Ağlamıyorum yavrum, gözüme toz kaçtı da

Krakerlerimi bitirene kadar geyikler ile fotoğraf çektirdikten sonra, parkı gezmeye başlıyorum. Muhtemelen Dünya üzerinde olup olabileceğim en huzurlu yer. Dökülen sakuralar toprağın üzerini ve gölü beyaza boyamış. Hiçbir şey yapmadan dakikalarca bir burada, bir orada oturuyorum.

nara-park-sakura
Sulu boyasını, fırçasını alan soluğu Nara Park’ta almış

Nara gezimin son demlerini, çantamda kalan pilavımı bitirip bireysel bir hanami ile sonlandırıyorum. Tekrar istasyonu doğru yola koyuluyorum. Akşama doğru Osaka’dayım.

nara-fotograf-cekimi
Muhtemelen bir fotoğraf çekimi

Günü Universal Studios’ta geçiren Japonya seyahati arkadaşlarım, midesel problem sebebiyle evde dinleniyorlarmış. Dotonbori Caddesinde biraz turlayıp, Burger King’de hamburger yedikten sonra, ben de evin yolunu tutuyorum.

Ertesi gün öğlen Singapur’a uçuşum var.


Masraflar:

#6 Kyoto-Osaka (14.04.17)

Konaklama: 1.900 JPY (62 TL)

Yiyecek/İçecek: 1.765 JPY (57 TL)

Ulaşım: 2.540 JPY (83 TL)

Giriş ücretleri: 3.000 JPY (97 TL)

Hediyelik eşya: 300 JPY (10 TL)

Toplam: 9.505 JPY (309 TL)

#7 Osaka-Nara (15.04.17)

Konaklama: 1.900 JPY (62 TL)

Yiyecek/İçecek: 970 JPY (32 TL)

Ulaşım: 1040 JPY (34 TL)

Diğer: 335 JPY (11 TL)

Toplam: 4.245 JPY (138 TL)

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here