Mesleki alışkanlık, giderlerimi harcama bazlı tutuyorum. Hangi gün, ne kadar, neye harcamışım, hepsinin kaydı excel ortamında mevcut.

Hepinizin aklındaki soru işaretlerinin farkındayım. Parayı nereden buluyor? Ne kadar harcıyor?

2,5 yıldır, ihtiyacım olan parayı biriktiriyorum. Bir de sağda solda okuyorsunuzdur, gezmek çok da pahalı değil 🙂

İşte size bunu ispatlamak için, günlük yazıların altında, ilgili günün giderlerini paylaşıyorum. İlave olarak da seyahatim boyunca her ay, giderler ile ilgili detaylı yazı yazmaya karar verdim. Bu ilk rapor, 2017 yılı Nisan ayını içeriyor. Tam olarak nasıl bir yazı olacak bilmiyorum. Sizin de aklınıza takılan hususlar olursa, yorum yolu ile, veya sosyal medya hesaplarından ulaşarak sorabilirsiniz.

Gelelim Nisan ayına. Bildiğiniz üzere BirCevelan, 9 Nisan’da Osaka’ya inmem ile başlamış oldu. Ay içinde geçen 22 günlük süre zarfında, toplamda 821 USD harcamışım. Bu da ortalamada 37,3 USD/gün anlamına geliyor.

Nisan ayı içerisinde Japonya, Singapur ve Endonezya’da bulundum. Ülke bazlı ortalama gider dağılımına bakarsak;

Nisan ülke gider dağılımı

Gördüğünüz üzere Japonya pahalı bir ülke 🙂 Günde ortalama 47,5 USD giderim olmuş Singapur da göreli olarak pahalı bir ülke sayılır. Endonezya’da ise gider ortalamam istenen seviyelere, 30 USD bandına düşüyor.

Nisan ayındaki giderlerin detaylarına bakacak olursak;

Nisan gider grafigi

En büyük gider kalemi konaklama, bunda Bali’de bir bungalovda tek başıma kalmamın etkisi büyük. Eğer odayı birisiyle paylaşıyor olsaydım, veya hostelda kalsaydım konaklama giderlerinde ciddi bir iyileştirme sağlayabilirdim.

Sokak satıcılarından da yemek yedim, hijyenik turist lokantalarından da. Yediğim şeyler, sağlığımı direkt olarak etkilediği için, boğaza giden gider, gider değildir mantığı ile yaklaşıyorum. Yine de aklınıza Michelin yıldızlı lokantalar gelmesin, örnek olarak Bali’de yediğim en pahalı yemekler genelde 6 USD dolaylarındaydı.

Ulaşımın oranının bu kadar yüksek olmasının başlıca sebebi, Japonya toplu taşıma sistemi. Metro ile 3 durak gidiyorsun 7 TL. Singapur-Bali uçuşum (32 USD), ve Bali-Lembongan Adası feribot ücreti de (22 USD), ulaşım giderlerini şişiren diğer harcamalar.

Diğer kategorisinin altında ise 54 USD’lık masaj giderim var, tabi ki iyileştirme yapabilmem mümkün değil 🙂 Şaka bir yana, bir gün sonra Bali’ye uçacağımı bile bile, Singapur’da yaptırdığım 36 USD’lık masaj gereksiz bir lükstü.

Japonya ve Singapur’da giderlerimin ortalamanın üzerinde olacağını ön görüyordum. Endonezya’da 30 USD/gün ortalamasının altında kalırım diye düşünüyordum ancak konaklama kaynaklı giderim tahminimden yüksek çıktı.

Şu an için finansal açıdan herşey istediğim şekilde gidiyor. Mayıs ayına biraz bütçe açığı ile başlasam da, ay ortalamasını Malezya’da düşürebilirim diye düşünüyorum.

Cebinizden paranız, yüzünüzden gülümsemeniz eksik olmasın 😉

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here