Mayıs ayının 11,5 günü Endonezya’da, 19,5 günü ise Malezya’daydım. Ay toplamında 1.002 USD masrafım oldu, bu da günlük 32,3 USD‘a tekabül ediyor. 30-35 USD/gün bandında kalabilmek en güzel birşey.

Mayıs-ülke-gider-grafiğiGrafikte görebileceğiniz üzere, Nisan ayında gezdiğim Japonya ve Singapur’da ipin ucu biraz kaçmış vaziyette. Memleketler pahalı.

Endonezya’ya gelirsek, toplamda 24 gün kalıp, 784 USD harcadım. Nisan ayındaki Endonezya gider ortalamam 30,6 USD iken, Mayıs ayında 34,9 USD/gün’e yükselmiş. Mayıs ayının ilk günleri Bali’deki son günlerimdi. ‘Bir daha mı geleceğim Bali’ye?’ diyerek güzel yerlerde yemek yedim, masajları sıklaştırdım, hatta bir keresinde çiçek dolu küvet ihtiva eden bir spa paketi satın aldım. Java adasındayken katıldığım Ijen Dağı turu, ve Borobudur Tapınağı giriş ücretleri toplamda 43 USD tuttu, bu iki kalem bile başlı başına Mayıs ayı Endonezya gider ortalamamı 4 USD arttırıyor. Ancak şurası kesin ki Endonezya’da günlük ortalama 25 USD’a çok rahat gezersiniz. Bali’de tek başıma bungalovda kaldım, canım istedikçe masaj yaptırdım. Bunların hepsi atak edilebilinecek giderler. Ki burada Endonezya’yı 13 USD/gün’e gezeni de var.

Borobudur üzerinden gün doğumu
Borobudur üzerinden gün doğumu

Malezya’da ortalamamı biraz daha düşürmeyi başardım. Günlük 30,8 USD. Özellikle Cameron Highlands ve Penang son derece bütçe dostu şehirler. Tersi şekilde, gitmeyi planladığımız halde Malezya’daki adalara otel fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı gidemedik. Bu da onların ayıbı olsun.

Mayıs ayındaki giderlerin detaylarına bakacak olursak;

Mayıs-gider-grafigi

Neredeyse hiç eğlenmemişim, bizden geçmiş 😉 Samet boğaz tokluğuna geziyor.

Konaklamanın oranı Nisan ile aynı, bu da demek oluyor ki tutarsal anlamda konaklama da iyileştirme gözükmekte. Yogyakarta’da 3 gece Paul’da kalmıştım. 3 gece konaklamaya para vermedim. Bir de Penang’ta 5 gece hostelda kaldığım için konaklamada bu iyileşmeyi görüyoruz.

jalan-alor-kuala-lumpur
Kuala Lumpur’da sokak yemeği deyince akıllara hep o cadde gelir, Jalan Alor.

Yiyecek giderim Nisan’da ve Mayıs’ta 10 USD/gün. Ancak Mayıs ayında düşen ortalama gider, toplam içinde yiyecek oranının yükselmesine sebep oluyor. Peki yiyecek giderim neden düşmedi? En büyük sebebi Bali’de kaldığım süre boyunca konaklamanın içinde kahvaltının da oluşu. Malezya’da böyle bir lüksümüz hiç olmadı. İkinci sebep ise mangolu pilav. Aslen bir Tayland yiyeceği olan mangolu pilav ile yıllar sonra Malezya’da karşılaşınca kendimi tutamadım. Özellikle Penang’da hemen hemen her gün yedim. Özünde bir tatlı olduğundan öğün yerine geçmiyor, direkt olarak ilave gider.

Bandung trafik
Endonezya’da sıradan bir trafik sıkışıklığı

Japonya’nın efsane pahalı toplu taşıma sistemi Nisan ayında ulaşım giderini patlatmıştı. Özel olarak hiçbir şey yapmasam da ulaşımda Mayıs ayında %5’lik iyileşme gözüküyor.

Bahsettiğim gibi Borobudur’da ziyaret ettiğim Borobudur Tapınağı, seyir terası, Devasa Tavuk Kilisesi giriş ücretleri, Ijen Dağı turu, giriş ücretleri/tur ortalamasını Nisan ayına göre yükseltiyor.

Mayıs içinde bir taşınabilir sabitdisk krizi yaşamış ve 31 USD’a yedek bir SD card satın almıştım. Diğer’in içinde onun payı var. Ayrıca 55 USD’a toplamda 6 kez masaj yaptırmışım.

Cebinizden paranız, yüzünüzden gülümsemeniz eksik olmasın 😉

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here