Haziran ayının 27 günü Tayland’da, 3 günü ise Laos’taydım. Ay toplamında 1.341 USD masrafım oldu, bu da günlük 44,7 USD‘a tekabül ediyor. Evet çok biliyorum, tam ifadeyle ‘Kara Haziran’. 35 USD/gün bandında kalmaya çalışıyorken Haziran’da giderler tavan oldu. Yazının ilerleyen kısımlarında bu artışın sebeplerini analiz edeceğiz, ancak formatı bozmamak adına öncelikle ülke bazlı giderler grafiği ile başlayalım.

Haziran-ülke-gider-grafiğiGrafikte görebileceğiniz üzere, Malezya’da düşen günlük ortalama gider, Tayland ile birlikte tekrar eski şaşalı günlerine döndü. Bu tutar gözünüzü korkutmasın, kesinlikle Tayland’da ne kadar para harcanır? sorusuna cevap olabilecek bir grafik değil. Birazdan detaylı inceleyeceğiz.

O garibim Laos’a da bu ay takılmayım. Koca vize ücretini 3 güne yedirince böyle oldu. Temmuz ayını incelerken daha doğru analiz edebileceğiz.

Haziran-gider-grafiği

Haziran’da sen ne yaptın da bu kadar para harcadın Samet? Şu üstteki grafikteki %31’lik Diğer var ya, Haziran ayının altına dinamit koyan tam olarak o. Aşağıdaki tablo daha sağlıklı yorumlamızı sağlayacak.

Aylik-gider-Haziran

3 ayın günlük ortalama giderlerini kıyaslarsak.

Konaklama neredeyse aynı.

Yiyecek içecekteki artışın sebebi Malezya’da yemeklerin fiyatlarının çok ucuz olması. Tayland bu konuda Malezya ile yarışabilir durumda değil. Ki yemek fiyatları Laos’ta Tayland’dan da pahalı.

En sevdiğim, mangolu pilav

Tayland’da adalara gitmek pahalı, otobüs, feribot derken, Mayıs ayına kıyasla ulaşımda da bir artış görünmekte. Bir de Malezya’ya kıyasla büyük bir ülke olduğundan uzun süren otobüs yolculukları göreli olarak pahalı tutuyor.

Bangkok gezilecek yerler çin mahallesi

Hediyelik eşya, Giriş ücretleri, Eğlence kategorileri birşey tutmuyor, onları geçtim.

Gelelim Diğere. Ne oldu da diğer giderlerim 4 katına çıktı. En büyük sebebi Koh Tao’da aldığım Padi sertifikası. Toplam sertifika tutarı olan 290 USD, 70 USD konaklama da, 220 USD da Diğerde olacak şekilde gruplandı. Diğer giderinin yarısından fazlasını Padi sertifikası oluşturuyor. Geziye çıkmadan öngördüğüm bir giderdi, o yüzden çok takılmıyoruz 🙂

Haziran ayı içinde ilk defa bir ülkeye giriş için vize ücreti verdim. Laos vizesinin maliyeti 46 USD’dı.

Üçüncü sebep, yanımda getirdiğim nakit param bittiğinden, Tayland’da atmden para çektim. Tayland atmleri gider olarak işlem başına 220 THB (23 TL) kesiyor. Ancak çektiğim Tay Bahtı ile TL hesabımdan çıkan tutarı karşılaştırdığımda toplamda kaybım 120 TL. Aradaki fark muhtemelen bankanın kur değişim işlemlerinde üzerine yattığı bedel. Bu tutarı da gider olarak diğere yazdım (Not: YKB)

Cebinizden paranız, yüzünüzden gülümsemeniz eksik olmasın 😉

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here