Finans dediğimiz şey kulağa ne kadar sıkıcı geliyor değil mi? ‘İhtiyaçlar sonsuz, kaynaklar sınırlıdır’, püff. Mesela ihtiyaçlar sınırlı, kaynaklar sonsuz olsa, daha mutlu bir hayatımız olmaz mıydı? Bazılarınız Mikro İktisat ve Makro İktisat gibi kavramları duymuşsunuzdur, bazılarınızın ise hiç bilgisi yoktur. Sevsek de, sevmesek de, günümüz düzeni bu kavramlar üzerinden dönüyor. Her birey, düzeni daha iyi anlayabilmesi için, temel de olsa iktisat bilgisine sahip olmalı diye düşünüyorum. Keşke dilim dönse de, burada kısaca anlatabilsem.

Gelelim kendi küçük dünyamıza. Temmuz ayı BirCevelan gider raporu. Ortalamam 37,3 USD/gün, keyfim yerinde, çenem düşük…

Haydi, her zamanki gibi ülke ortalama giderleri ile başlayalım.

Temmuz-ülke-gider-grafiği

Temmuz ayı ile birlikte BirCevelan iki yeni gider kalemi ile tanıştı. İlki Western Union komisyonu, ikincisi vize gideri.

Geziye başlarken yanıma aldığım para beni Tayland seyahatimin ortalarına kadar idare etmişti. Kalan günlerim için Tayland’da atmden para çekmiştim. Laos’ta atmden para çekemiyordum. Tek alternatifim kendime Western Union ile kendime para göndermekti. Bu arada atmden para çeksem de kur dönüşümü kaynaklı bir dünya para veriyorum, aşağı yukarı atm ile WU aynı hesaba geliyor.

WU Güneydoğu Asya’nın birçok ülkesi için 1000 USD’a 55 USD komisyon alıyor. %5, çok para, ama alternatifim yok. 1000 USD bana yaklaşık 1 ay yetiyor. Dolayısıyla yok yere günlük giderim, WU komisyonundan dolayı 2 USD artmış oluyor.

luang-prabang-laos-kırsal
Luang Prabang

BirCevelan’da Laos’a gelene kadar hiç vize ücreti ödememiştim. Hepsi kapıda, ücretsiz vize alınabilen ülkelerdi. Laos vizesine 1.600 THB (48 USD) verdim. Günlük 1,6 USD’da vizeden geliyor. Bunları bilelim, kıyaslamamızı ona göre yapalım.

Bu koşullar dahilinde Laos’ta günlük 35 USD’lık gider ortalamam beni tatmin etti.

Kamboçya’ya için sonraki ay daha net bir tablo çıkacak, onu Ağustos raporunda inceleriz.

En dikkatli okuyucular fark etmiştir. Mesela Japonya ortalama giderim önceki ay yayınlanan rapora göre yükselmiş. ‘Samet sonuçları manipüle mi ediyor?’ diye kendi kendilerine soruyorlardır. Hayır efendim. Biz BirCevelan olarak şeffaflıktan yanayız. Biliyorsunuz, 130 USD’a yeni bir telefon almıştım. Onu tutup da Laos’a gider olarak yazmak vicdansızlık olurdu. 130 USD’ı hangi ülkede kaç gün geçirdiysem, geçmişe dönük o ülkelere dağıttım.

Temmuz ayının gider detaylı pasta grafiği aşağıdaki gibi. Yiyecek/İçecek neredeyse bağımsızlığını ilan edecek. Bir de 4 kilo verdim diye ajitasyon yapıyorum.

Temmuz-gider-grafiği

Temmuz ayı detaylarını önceki aylarla kıyaslarsak:

Aylık-gider-Temmuz

Konaklamada performans müthiş. Vientiane’de kaldığım süre boyunca hostelda kalmam, 2 kez gece yolculuğu yapmam, konaklama giderini önceki aylara kıyasla yaklaşık 1,6 USD/gün düşürmüş. Bunlar güzel gelişmeler.

Laos’ta yemek pahalı. Böyle bir tablo ile karşılaşacağımı biliyordum. Pahalı da olsa, çok güzel şeyler yedim. Yine olsa, yine yerim 🙂

Temmuz ayı içinde hiç uçuş yapmadım. Dolayısıyla ulaşım gideri normal seviyesinde.

vang-vieng-tubing
Vang Vieng

Hediyelik eşya, giriş ücretleri ve eğlence birşey tutmuyor, geçtim.

Ay ortalamam 32-33 USD/gün değilse bunun sebebi diğer. 271 USD’lık diğer giderini oluşturan büyük kalemler ise, 130 USD telefon, 55 USD Western Union komisyonu ve 30 USD’lık Kamboçya vize ücreti.

Cebinizden paranız, yüzünüzden gülümsemeniz eksik olmasın 😉

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here