Dolar düştü, Borsa 110.000’i gördü. Hop, BirCevelan Lobisi Ağustos ayı gider raporunu yayınlandı. Ağustos ayı ortalama gideri günlük 48,7 USD. Yola ‘gezmek çok da pahalı değil’ diye çıkanların hali nicedir.

Öyleyse başlayalım.

Birçok dünya turu yapan insan takip etmişsinizdir, okumuşsunuzdur. Size sorarım, hangisi gezisinin en çok giderini Hindistan’da yaptı? Aklınıza gelmiyor değil mi? çünkü yok. Allah bir, ben tekim.

Ağustos-ulke-gider-grafigi

Ülke bazlı giderler pek gurur tablosu gibi değil. Laos’tan sonra başlayan önlemez yükselişim sürüyor. Hindistan giderleri tavan. Sebeplerini birazdan aşağıda inceleyeceğiz.

Ağustos ayının gider kalemleri yüzdeleri grafiği bu şekilde oluştu. Diğer ve Ulaşım kategorilerinin yüzde içindeki payları, önceki aylara kıyasla artmış.

Ağustos-gider-grafigi

Bize en net görüntüyü sunan tablo bu, aylık karşılaştırmalı tablo.

Aylik-gider-Ağustos

Kamboçya’da bulunduğum süre zarfında, genelde hostellarda kaldığım için konaklama ortalaması kötü değil.

Yiyecek/İçecek, ne yedin be Samet demeyin. Hindistan’da aç gezmeme rağmen sonuç bu. Öncelikle biliyorsunuz ki, Hindistan vizesine başvuru sürecinde Kamboçya’da gereksiz yere uzun süre kalmıştım. Yapacak birşey olmadığından, o pastane senin, bu kafe benim gezdim, yazı yazdım. Hindistan’da ise, sağlığımı riske atmamak adına sokaktan birşey yemedim. Yemek yediğim yerel lokantalarda beyaz gömlekli garsonlar servis yapıyordu. Sonuç, 14,4 USD/gün ile gezi tarihimin en yüksek yemek gideri.

Dananın kuyruğu Ulaşım ve Diğer’de kopuyor. Ulaşımda ay içinde yaptığım 3 uçuş bu tablonun sebebi. 65 USD Siem Reap – Kuala Lumpur uçuşu, 75 USD Kuala Lumpur – Chennai uçuşu ve 80 USD Bangalor – Jaipur uçuşu.

Siem Reap’tan Hindistan’a uçuş için bu tutarları vermek durumundaydım, belki daha programlı gezip biletleri daha önceden alsam biraz daha uyguna gelebilirdi. Ama programlı gezmek havalı değil. Bangalor’dan Jaipur’a uçuşun alternatifi olan tren ise yaklaşık 2 gün sürüyor. Zaten Hindistan’dan bunalmış vaziyetteydim, bir de tren çekecek vaziyette değildim.

hindistan-bangalor

Diğer de ise, 55 USD’lık en sevdiğim Western Union komisyonu, 102 USD’lık Hindistan vizesi var. Sahip olduğum pabuçlarımın tabanları yılların yorgunluğu ile zemine artık tutunamadığı için çok kayıyordu. Önlem almak amacıyla, onların yerine kendime yeni pabuçlar aldım, 80 USD.

Vaziyetler böyle. Size şunun da garantisini verebilirim ki Eylül ayı da çok iyi gitmiyor. Beni yatırım amaçlı takip ediyorsanız, size tavsiyem, başka gezginleri incelemeye başlayınız. Arkadaşça bir tavsiye, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Cebinizden paranız, yüzünüzden gülümsemeniz eksik olmasın 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here