Size de oluyor mu? Dün akşam canım birden Çin’e gitmek istedi. Normalde Tayland’dan sonra Kamboçya’ya gitmeyi düşünüyordum, ama dün kararım değişti. Chiang Mai’deki Çin Konsolosluğu öğlen 11:30’a kadar açıkmış. Sabahın köründe kalktım başladım çakma uçak bileti rezervasyonları, otel rezervasyonları hazırlamaya. Yetişemeyeceğim kesinleştiğinde saat 10:30’du, yattım tekrar uyudum.

Yaklaşık 3 aydır traş olmuyordum. Geçen hafta kardeşimle Bangkok’ta buluştuğumda birinci ağızdan eleştiri de almıştım. Vize için fotoğraf da çektirecektim. ‘Traş olayım madem’ dedim. İlginç bir şekilde şehirde berberler pahalı, kesim 20-30 TL, yıkama da 10 TL. Sakalımı da kısalttıracağım, toplamda bana maliyeti 50 TL olacak.

Akşam üstü berber ararken, camında İngilizce hiçbir şey yazmayan, ama fiyatları 50-60 THB bandında gezinen bu berberi gördüm. Fiyatlar yazdığı gibiyse diğer berberlere nazaran çok uygundu. Girdim içeri oturdum.

İçerisi talebe kaynıyordu. Saçları da kısaydı. Askerde yaptığımız gibi enselerini kısalttırmak için gelmişlerdi.

Chiang Mai traş

 

Sıra neredeyse bana gelmişti. Berberin İngilizce bilmeme ihtimaline karşı Google’dan görsellere bakmaya başladım.

‘Short haircut men’ diye arattım. Justin Bieber tarzı modeller çıkıyor. Aşağıya iniyorum sürekli ama bu saç modelleri kısa bile değil. Doğru anahtar kelimelerim bunlar değil.

Sonra özüme dönmeye karar verdim. ‘Asker traşı’ diye arattım. Önce Sabri Sarıoğlu fotoğrafı çıkıyor, birkaç fotoğraf altta ise Kıvanç Tatlıtuğ var. Oyumu Kıvanç’tan yana kullanıyorum.

Chiang Mai berber

Nihayet sıram geldi ve koltuğa oturdum. ‘Yanlar ve arkadalar kısa, üstler biraz daha uzun olacak.’ dedim. Tabi ki anlaşamadık. Elimle arkaları gösterip ‘short’, üstleri gösterip ‘long’ dedim, sanki biraz anladı. Sonra telefonuma davrandım, Kıvanç’ı gösterdim, fotoğrafı epey inceledi (onu suçlayamam). ‘Okey’ dedi.

Mutlu mesut traşa başlayacaktık ki, sakallarımı da elimle işaret edip ‘short’ dedim. Berberim ‘out of order’. Bir bana bakıyor, bir sakallarıma. Sonra içeriden bir kız çağırdı, ikiside sakallarıma ellemeye başladılar. Aralarında Tayce birşeyler konuştular. Berberim sakalıma tekrar elleyip ‘short’ dedi. ‘Evet’ dedim, ve traşa başladık.

Yanları ve arkaları makine ile kısalttı, sonra aynı makine ile sakallarımı da kısalttı. Okey dedi, havluyu üstümden alırken, ya üstler dedim. Makasla üstleri de kısalttıktan sonra traşım bitmişti.

Her yerim saç içinde, saçımı yıkamasını isteyeceğim ama etrafta lavabo veya çeşme yok. Yine de soruyorum.

Chiang Mai kuaför

Sağ tarafta siyah film kaplı cam bir kapı var, oradan içeri giriyoruz. İçerisi kadın bakım ürünü dolu. İlaveten yan yana iki tane şezlong gibi sandalye var. Bir tanesinde bir teyzeye pedikür yapıyorlar, diğer sandalyede onun hemen dibinde. Kendimi garip bir ortamda buluyorum. Berberim sandalyeye uzansana şeklinde bir işaretler yapıyor. Yattıktan sonra ensemdem, boynumdan birşeyler geçiyor. En nihayetinde fotoğrafta gördüğünüz vaziyetteyim.

Yıkıyor, bakım yapıyor, masaj yapıyor. En sonunda kuruluyor.

Chiang mai saç

60 THB (6 TL) kesim, 60 THB (6 TL)’de yıkamaya veriyorum. Ve görüyorsunuz ki ne güzel çocuk oluyorum, aynı fotoğraftaki gibi…

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here