Biliyorsunuz bugün Hindistan’a geldim. Bu Hindistan’ı ikinci ziyaret edişim. İlki 2011 yılında 9 günlük bir geziydi.

Hindistan ve din deyince akıllara ilk olarak Hinduizm geliyor. Ancak ülkede ciddi miktarda Müslüman nüfus da yaşamakta. Öyle ki Hindistan, en çok Müslüman nüfus barındıran 3. ülke. Bu yazımda, bir önceki seyahatimde aklıma kazınan “Buradaki Müselmanlar bir değişik” fikrimi detaylandıracağım.


P1060810

Bu fotoğrafta gördüğünüz çaputlar, bir Hindu veya bir Budist tapınağından değil, bir Müslüman ibadethanesinden. Daha geniş açılı çekilmiş halini aşağıdaki fotoğrafta göreceksiniz. Gerçek İslam bu değil.

P1060808
Bu demir parmaklıklar arkasında, ilk fotoğraftaki objeyi saklıyor

Dediğim gibi, bu seferki Hindistan ziyaretimde, ülkenin Müslüman toplumunu anlamaya çalışmak niyetindeydim. Chennai’de turistik anlamda çok gezecek yer yok. Ben de bugünü etraftaki cami ve dergahlara ayırdım.

P1060840

Yazımızın konusu Hazrath Syed Moosa Sha Khaderi Dergahı. Kaldığım otele yakın bir konumda. Mekke Camii’nin avulusunda, çardak benzeri bir yerde Seyyid Musa Hazretlerinin yatırının olduğuna inanılıyor. 17. yüzyılda Bağdat’tan Chennai’ye gelen zatın, inanışa göre hastalıkları iyileştirici bir gücü varmış.

Buraya kadar herşey normal, buradan sonra işler biraz garipleşmeye başlıyor 🙂

P1070026
Çiçek yığını, altında yatır var sanırım

Otele dönerken, bu dergahın önünde bir kalabalık gördüm. Yolun karşısına geçip, caminin avlusunda olanı biteni izlemeye başladım. Çiftler çocuklarını getirmiş, yaşlı teyzeler de var, sırayla çardağın önüne gidip, çetrefilli birşeyler yapıyorlar. Sırası gelen ellerindeki çiçekleri, tütsüleri içerideki adama veriyor. Adam tütsüleri kenara koyup, çiçekleri hali hazırda yığın olmuş çiçeklerin üzerine atıyor.

Elinde bastonu ile bir kenarda oturan, amir olduğu belli olan bir dede ile göz göze geldik. Gittim yanına, ‘selamın aleyküm’ dedim, ‘aleyküm selam’ dedi. Nereli olduğumu sordu, Türkiye dedim. İngilizce pek bilmiyordu, diyaloğumuz orada kesildi.

P1060836

O sırada dergahın yan tarafında yakılan tütsüler dikkatimi çekti. Tütsü yakıp, tezgahın üstüne iliştiriyorlar.

P1060843
Etrafında dönülen direk

Sonra üzeri çaput bağlı, tütsülü bu direği fark ettim. İnsanlar direğin etrafında dönüyor, direğe ellerini sürüp, ellerini öpüyorlar.

P1060857
Çocuğa bileklik bağlamaya çalışıyorlar

“Vay arkadaş, ne değişik ortama gelmişim” diye düşünürken bu dede bana el etti. Fotoğraf çekmeme kızacak diye düşünüp gittim yanına. Tuttu kolumdan dergah önündeki kalabalığı yarıp beni en öne geçirdi. Ne olduğunu anlamadan, bir adam sırayla herkesin kafasına tavuskuşu tüyü ile dokundu. Sonra yiyecek birşeyler de verecekti, ben gruptan ayrıldım. O turuncu şeyleri hiç de yemek istemem doğrusu 🙂

P1070032
Tavuskuşu tüyüyle dokunan dayı bu oturan

Bu da böyle bir anım.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here