24 Haziran Cumartesi sabahına, olası bir tahtakurusu tehtidine karşı, çantamı ve tüm kıyafetlerimi ilaçlayarak başladım. Sonrasında herşeyimi hostelın bahçesinde havalansın diye bıraktım, yeni bir otel bulup oraya yerleştim. Hosteldakiler kıyafetlerimi yıkayıp, yeni otelime teslim ettiler. Sonuç olarak 2,5 aydır üstümde gezinen ne kadar pislik, mikrop varsa hepsi öldü.

Normalde Pai dolaylarındaki görülesi yerleri gezdiren günlük turlardan almayı planlıyordum ama onlar sabah 10’da hareket ediyorlardı. Benim ilaçlama seansım bittiğinde saat 12’ydi. Otele yerleştikten sonra bir motosiklet kiraladım ve kendimce görülmesi gereken yerleri gezmeye başladım. Motosiklet kiralarken pasaportumu emanet vermek istememem üzerine bana en dandik olan motoru verdiler. Alıp kaçsam da bir kayıpları olmayacak öyle düşünün. Yollar düzgün ve bomboş, hava serin, çok keyifli bir öğleden sonra geçirdim. Kuru sezon olduğundan Pai’nin doğal güzellikleri tam olarak beklediğim güzellikte değildi, yine de günümden keyif aldım. Yolum düşerse burada daha uzun kalmak isterim.

Pai, gözlem terası

Pazar günü bayramın da ilk günüydü. Evimden ailemden çok uzaktaydım. Pai’de müselman bir topluluk da yaşıyor, hemde sıkı müselman, mesela kadınların sadece gözleri açıkta. Tayland’ın güneyinde Malezya’ya doğru görsem anlam vermeye çalışacağım ama Tayland’ın kuzeyinde böyle bir topluluk görmek beni şaşırtıyor. Hepsi güzel güzel giyinmiş, bayram yapıyorlar. Bana gelirsek, sabah kahvaltı için bir lokantaya gidiyorum. Yemeğimi yerken hemen yan masama 2 kişi oturuyor. ‘Abi bu güzele benziyor.’ diyor birisi. Kafamı çeviriyorum, göz göze geliyoruz. ‘O zaman bayramlaşalım’ diyorum. Küçük çaplı bayramlaşıyoruz. Birisinin adı Erhan’dı, diğerini sormadım.

Saat 13’de minivan ile Chiang Mai’ye gidiyorum. Oradan da 19:30’da Khon Kaen’e gidecek efsane otobüse biniyorum. Otobüs lüksten ölecek, koltukları masaj yapıyor. Detaylı hikaye burada!

Khon Kaen’e sabah varıyorum. Otele gidip öğlene kadar uyuyorum. Şehirde ne turistik görülecek bir yer var, ne de bir turist. Hatta öğrenci değişim programı ile şehre gelen yabancı birisi bana ısrarla üniversitede hangi bölümde okuduğu sordu. Turistik amaçla Khon Kaen’de bulunduğuma inanmadı 🙂 Khon Kaen’e gelirsek, Issan diye isimlendirilen Tayland’ın doğusunun en büyük şehri. Birçok şehre göre düzenli, ve daha yaşanılası. Geniş yollar, kaldırımlar, yaya geçitleri, trafik ışıkları, genel itibariyle altyapısı daha gelişmiş.

Uyandıktan sonra internete kısaca göz atıyor ve gezecek bir yer olmadığına kanaat getiriyorum. Laos vizesine nasıl başvurulacağı ile ilgili araştırma yapıyorum. Gerekli olmasa da her ihtimale karşı çakma evraklarımı hazır ediyorum.

Khon Kaen Tayland

Ertesi sabah, konsolosluğa giderek Laos vizesine başvuruyorum. İçeri de 3 Türk’e denk geliyorum, onlar da vizeye başvurmaya gelmiş. Başka da kimse yok zaten. 15 dakika içinde vizeyi alıyorum. Sonrasında şehir içinde biraz dolaştıktan sonra bir kafeye giderek siteye yazı yazıyorum.

Çarşamba sabahı taksiye binerek otogara gidiyorum. Vientiane’e gidecek otobüse biletimi alıp, yola koyuluyorum. Yol yaklaşık 5 saat sürüyor. Öğleden sonra Vientiane’deyim.

Mekong Nehri, Vientiane

İlk dikkatimi çeken şey insanların daha fakir olduğu ama herşeyin Tayland’dan daha pahalı olduğu. Polyana edasıyla gezip, Laos çok fakir, çok ucuz diye yazan arkadaşlara inanmayın. Tayland ile birebir kıyaslıyorum ve daha ucuz olan hiçbir şey yok.

Yeme içme biraz fiyatlı olsa da, şehirde bulunan Fransız fırınları beni mest ediyor. Aylar sonra doya doya ekmek tüketebiliyorum.

Patuxai vientiane

Perşembe günü Çin ve Vietnam vizelerine nasıl başvuracağımı araştırmak ile geçiyor. Cuma günü ise Çin Vizesi için gerekli, gereksiz tüm evrakları hazır ediyorum. Sonrasında mutlu mesut, Pazartesi gelse de vizeye başvursam diye bekliyorum.


Masraflar:

24.06.17-30.06.17 

Konaklama: 1.486 THB + 240.000 LAK (260 TL)

Yiyecek/İçecek: 1.329 THB + 197.000 LAK (225 TL)

Ulaşım: 1.593 THB (168 TL)

Giriş ücretleri: 40 THB + 3.000 LAK (5 TL)

Diğer: 2.324 THB + 70.000 LAK (275 TL)

Toplam: 6.772 THB + 440.000 LAK (933 TL)

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here