26 Ağustos günü Bangalor’dan Jaipur’a uçacağım. Uçağım akşam saat 5’te. Çantamı toplayıp otelden ayrılıyorum. Jaipur’a gitmeden önce kahve içeyim diyerekten son günlerimi geçirdiğim kafeye oturuyorum. Bir ara taksiyle bir yere giderken haritada gözüme çarpmıştı, kaldığım yer havaalanına çok yakındı, o yüzden rahatım yerinde. Uber ile bir taksi çağırırım, 15 dakikada havaalanındayım diye düşünüp, güzel kahvemi yudumluyorum.

Saat 1 gibi, meraktan ‘bakayım hele buradan havaalanı ne kadar tutacakmış?’ diye Uber’e tutar hesaplattım. İstikamet: Havaalanı yazdım. 50 TL’lik bir ücret çıkardı, ‘oha!’ diye tepki verdim. Sonra baktım beni havaalanı diye 40 km. uzaktaki başka bir şehrin havaalanına yönlendirmiş. Tekrar arattırdım, havaalanı yazdım, yine aynı yer çıkıyor. Benim haritadan gördüğüm yakında bulunan havaalanı aktif değilmiş, şehrin havaalanı 40 km. uzaktaymış gerçekten. Neyse ki daha vaktim var. Havaalanı otobüslerini araştırıyorum, yolculuk süresi 2 saat yazıyor. Bir de durağa ulaşmam, ve otobüsün hareket etmesi var. Kasadaki kıza ‘havaalanına en kolay nasıl gidebilirim?’ diye sordum. Soruma soruyla karşılık verdi, ‘uçağınız kaçta?’. ‘Saat 5’te’ diye cevap verdim. Şöyle bir düşünüp ancak taksi ile yetişebileceğimi söyledi. Hemen Uber’den birisini çağırdım. Yol gerçekten de 1,5 saat sürdü, insan hayret ediyor.

Akşam üzeri Jaipur’dayım. Hostel’a yerleşiyorum. Odada 2 İngiliz, 3 Brezilyalı var. Özlenen hostel ortamı 🙂

jaipur gezilecek yerler

Ertesi sabah Pazar, dükkanların çoğu kapalı. Yine de merkeze doğru yol alıyorum. Bir önceki gelişimde gezmediğim Jantar Mantar isimli gözlem merkezini geziyorum.

jantar mantar jaipur
Jantar Mantar

Rajasthan Eyaleti, kafamdaki Hindistan tasvirine daha uygun, gözünü sevdiminin. Baktığım her yerde tarihi yapı görüyorum. Sarili kadınlar, yüzyıl öncesinden kalma dükkanlar…

hawa mahal jaipur
Arkada saray hiç olmuş

28 Ağustos sabahı odadaki 2 İngiliz oğlanla birlikte Amer Sarayı ve Jaigarh Kalesine gitmek için bir tuktuk ile anlaşıyoruz. Önce sarayı geziyoruz. Şansımıza kalabalık bir okul grubu ile birlikte sarayı gezmek durumundayız. Yine de Rajasthan saraylarını seviyorum 🙂

Saraydan sonra daha yüksekte bulunan Jaigarh Kalesine çıkalım mı? hava da sıcak ama, çıkabilir miyiz? diye aramızda konuşurken kendimizi yokuş tırmanırken buluyoruz. Ter içinde yokuş çıkarken yanımızdan pıtı pıtı parmak arası terlikleri ile bir kız geçiyor. Arkadan kızın terliklerini işaret ediyorum bizim oğlanlara, pabuçlarımız var ama enerjimiz yok. Kız ile bilet gişesinde tekrar denk geliyoruz. Brezilya’dan Hindistan’a bir arkadaşının düğünü için gelmiş. Dördümüz biletlerimizi alıp içeriyi gezmeye başlıyoruz.

jaigarh kalesi fotoğraf

Bilet gişesinde şöyle bir hadise ile karşılaştım. Adamın bana verdiği biletin ortası yırtık. ‘Bunu değiştirir misiniz? ortası yırtılmış’ diye gişedeki adama geri uzattım. ‘Yok önemli değil, onunla girebilirsiniz’ dedi. İyi, deyip girdim. Ben mi kurtaracağım Hindustanı. Kapıdaki güvenliğe biletimi gösterip orada bizimkileri beklemeye koyuldum. Benden sonra Ashley biletini alıp yanıma geldi. ‘Benim biletim beyaz, seninki pembeydi’ deyip yaramı deşti. ‘Muhtemelen kullanılmış biletleri satıp, bilet paralarını ceplerine atıyorlar’ dedim. Güvenlikteki adam bunun üzerine bir ara gişeye gitti geldi. Dördümüz de biletlerimizi aldık, tam geziye başlayacaktık gişedeki adam bize doğru bağırdı, beni çağırdı. ‘Siz biletinizin değişmesini mi istemiştiniz? alın size yeni bilet vereyim, kusura bakmayın o yırtıkmış’ dedi köy kurnazı.

Kale de, manzarası da çok güzel. Rajasthan’ı sevdiğimi söylemiş miydim?

jaigarh kalesi jaipur

Yorgun ve argın şekilde akşam hostelımıza dönüyoruz. Juliana başka bir hostelda kalıyor. Akşam birşeyler içmek için sözleşiyoruz. Biz hosteldan birilerini yanımıza alıyoruz, Juliana’da hostel’dan Hint birisi ile geliyor.

Konu konuyu açıyor, Juliana Hint oğlandan bahsederken, çocuğun adını hatırlamıyorum ama Raj olsun, ‘Raj da ateistmiş mesela’ diyor. Raj hemen Juliana’nın sözünü kesip, ‘ateist değilim, Jainistim’ diyor. Bu gafa biraz gülüyoruz. Sonra ben ‘daha önce hiç Jainist birisiyle tanışmamıştım, gerçekten hiçbir canlıya zarar vermiyor musunuz?’ diye sordum. ‘Kesinlikle vermiyoruz, doğada tüm canlıların eşit olduğuna inanırız, biz de doğanın bir parçasıyız…’ diye anlattı. O an nedense içime Recep İvedik kaçtı, ‘gece uyuyacaksın, odada 5 tane sivrisinek var, onları öldürmez misin?’ diye sordum. ‘Onları tabi ki öldürürüm, yoksa bana zarar verme ihtimalleri var, hastalanıp ölebilirim mesela’ diye cevap verdi. Mantıklı, ben de öldürüyorum.

29 Ağustos’ta İngilizler Goa’ya uçuyor, ben de Juliana ile Maymun Tapınağına gidiyorum. Tapınak beklentimden güzel. Bir maymun yine sırt çantama musallat oluyor, sürekli üstüne hopluyor. Arkamdan çantamı savurup onu sırtımdan atıyorum, yine geliyor. En sonunda sinirlenip hırlamaya başlayınca, ben yavaştan o bölgeden ayrılıp, tapınağın alt kısımlarına doğru yürümeye başlıyorum. İçeride 1 saat kadar oyalandıktan sonra girişte bizi bekleyen tuktukumuza binerek hostellarımıza dağılıyoruz.

maymun tapınağı jaipur

Bayram için hazırladığım videonun son rötuşlarını da yapıp, videoyu tamamladıktan sonra üzerimden büyük bir yük kalkıyor. Sokakta gezerken ‘aaa çocuk, çekmem lazım’ psikolojisine bürünmüşüm haberim yok. Ama çok güzel oldu 🙂

Bugün Bayram

Bugün Bayram 🙂 Videoyu düzenlemeyi 2 gün önce bitirdim, 2 gündür deliler gibi izliyorum. Bir anlamda gezimin özeti gibi. İlk ziyaret ettiğim ülke olan Japonya'dan beri, 5 aydır bu minikleri nerede görsem çekmeye çalışıyorum. Minikler dışında, müthiş yetenekli solist arkadaşlarıma beni kırmayıp videoda yer almayı kabul ettikleri için de teşekkürü borç bilirim. Onlar olmadan bu video da olmazdı.Barış Manço, iyi ki böyle tatlı bir şarkı yapmışsın. Huzur içinde, neşe içinde geçen bir bayram olmasını ümit ediyorum. Hindistan'dan sevgiler.

تم نشره بواسطة ‏‎BirCevelan‎‏ في 31 أغسطس، 2017

30 Ağustos için Ayurveda Kliniğinde randevum var. Ayurveda ile ilgili yazıyı Melike’nin sitesinde görmüştüm, gittiği klinikten randevu aldım.

Doktor hanım, bir takım sorular soruyor, nabız ölçüyor, şikayetim varsa onları dinliyor. Daha fazla su içmen lazım, kırmızı et yerine hindi eti tüket, yemek saatlerin düzenli olsun gibi genel bilindik şeylerin yanında vücut tipim için soğanın, sarımsağın uygun olmadığı ve benim daha fazla mercimek tüketmem gerektiğini söyledi. Sürekli birşeyler düşündüğümü ama vücudumda ona yetecek enerji bulunmadığını, bu yüzden kendimi yorgun hissettiğimi söyledi. Gerçekten kafamın içerisinde hep birşeyler döner. Daha fazla enerji için, öğün aralarında birşeyler atıştır diye nasihat etti. Kendine bir hobi edin 🙂 ama sabırlı ol, hemen sıkılma diye ekledi. Sanatsal anlamda çok yeteneklisin dedi. Sesimin bariz bir şekilde kötü olduğundan, gittiğim salsa kursunda hocanın ‘sen ritme odaklanma, hareketleri doğru yapmaya çalış’ dediğinden, yaptığım yağlıboya tabloları annemin ‘birşeye benzemiyor bunlar’ diye topluca çöpe atmasından, 2 aylık keman kursu sonrası hala yay çekmeyi beceremediğimden bahsettim. Yeteneğin var, neye yeteneğin olduğunu bulamamışsın, ve en önemlisi daha sabırlı olup çalışman gerek dedi. Ödev olarak, her gün 1 saatini yeni hobine ayır dedi 🙂

31 Ağustos’ta öğlen trene binip, akşama doğru Jodhpur’a varıyorum.

jodhpur kalesi

1 Eylül’de Jodhpur’u gezmeye başlıyorum. Çok beğeniyorum, güzel bir şehir. Şehre hakim bir tepede kurulu olan kale ve saray mimari açıdan müthiş. Keyifli keyifli gezdikten sonra şehre iniyorum. Biraz çarşı pazar dolaştıktan sonra, bir başka saray olan Umaid Bhawan’a gidiyorum. Maalesef sarayın büyük bir kısmı lüks otel olarak işlev gördüğünden, sadece küçük bir alanı gezilebiliyor. Sonrasında tren garına giderek ertesi sabaha bekleme listesinden Jaisalmer bileti alıyorum ve hostela dönüyorum.

Akşam saat 6’da hosteldaki ücretsiz yürüyüş turuna katılıyorum. Sonrasında Jaipur’da tanıştığımız Brezilyalı Bruno ve Leticia ile Jodhpur’da da denk gelip akşam yemeğe gidiyoruz.

jodhpur-gezisi


Masraflar:

26.08.17-01.09.17 

Konaklama: 3.050 INR (166 TL)

Yiyecek/İçecek: 4.685 INR (255 TL)

Ulaşım: 7.703 INR (419 TL)

Giriş ücretleri: 1.850 INR (101 TL)

Diğer: 4.797 INR (261 TL)

Toplam: 22.085 INR (1.201 TL)

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here