Kamboçya Vizesi için, Laos’un başkenti Vientiane’de bulunan konsolosluğa başvurdum. Başvurumdan 2 gün sonra vizeli pasaportumu teslim aldım. Süreç çok basit ve hızlı.

Kamboçya vizesi için gerekli evraklar :

  • Başvuru formu (2 adet, konsolosluktan alacaksınız)
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Pasaport ana sayfa fotokopisi
  • 30 USD

Konsolosluk Vientiane’in 4 kilometre dışında. Ben hep yürüdüm, yol yaklaşık 45 dakika sürüyor. Ama makul olan tuktuk veya otobüs ile gitmek. Buddha Park’a giden 14 numaralı otobüs Kamboçya Konsolosluğunun da önünden geçiyor. Konsolosluk, Rashmi’s Plaza Hotel’in hemen yan tarafında bulunuyor, haritalarda konsolosluğu bulamazsanız, oteli de aratabilirsiniz. Başvurular saat 11’e kadar yapılabiliyor. Öğleden sonra konsolosluk açık olsa da, başvuru kabul etmiyorlar.

kamboçya-vizesi-almak
Kamboçya Vizesi için başvuru ve teslimat bu pencereden yapılıyor

Alacağınız başvuru formunda “ülkeye nereden giriş yapacaksınız? nereden çıkış yapacaksınız? nerede konaklayacaksınız? kaç gün kalacaksınız?” gibi klasik sorular var. Siz yine de en azından gideceğiniz şehirde bir otel ismi not alın, benim gibi son saniye “Chang Youth Hostel” diye hostel uydurmayın. Forma Phnom Penh’in ismini bile yanlış yazmışım. Yine de vizeyi vermişler sağolsunlar.

Sınırda görevliler giriş ve çıkış formları veriyor. Bu formları doldurup giriş formunu görevliye teslim ediyorsunuz, çıkış formunu seyahatiniz süresince yanınızda taşıyorsunuz, ülkeden ayrılırken sınırda onu da teslim ediyorsunuz.

Bana verilen Kamboçya Vizesi tek girişli, ve başvuru tarihinden itibaren 3 ay boyunca geçerli. Laos Vizesinde olduğu gibi, girişte 1 aylık seyahat izni veren damga basılıyor.

Güncel durumda Türk Vatandaşları Kamboçya Vizesine online başvurabiliyor veya girişte de alabiliyor.

Girişte alınan vizelerde görevlilerin rüşvet talepleri ile muhattap olmak istemediğim için kapıda vize almayı hiç düşünmedim. Ama dün sınır geçişi yapan bir arkadaşım otobüs muavini aracılığı ile sınırda vizeyi 30 yerine 39 USD verip almış. Pasaportu muavine falan teslim ediyorsun ne bileyim, pek benlik değil. Muavine komisyon vermeden direkt olarak kendiniz de başvurabilirsiniz, o aşamada da devlet görevlilerinin para talepleri başlıyormuş.

Kamboçya E-vize’nin ücreti, 30 USD vize ücreti + 6 USD işlem ücreti. En mantıklısı bakıldığında bu. Sınırda saçma sapan insanlarla muhattap olmak durumunda kalmıyorsunuz. Vientiane benim yolumun üzerindeydi o yüzden konsolosluktan başvurmak istedim. Bir de ödeme aşamasında 3D Secure şifresi gerekecek, şu an Türkiyede kulandığım gsm kartım çantanın neresinde hiç bilmiyorum. Vizeye başvurmanız gereken internet sitesi linki aşağıdaki. Yanlışlıkla seyahat acentelerinin sitelerine girmeyesiniz.

Kamboçya e-vize

Laos Kamboçya sınır geçişi

Benim sınır geçişim ulaşım açısından sancılı oldu. Pakse’den Phnom Penh’e 14,5 saatlik yol gittim, toplamda 6 araç değiştirdim. Biletinizi alırken mümkünse direkt otobüs bileti alın, böyle uzun bir yolculuk olacaksa da parasına bakmadan uçakla seyahat edin. Ben çektim, siz çekmeyin.

Kısaca bahsetmek gerekirse. Satın aldığım bilet Pakse’den Phnom Penh seferi. En çok sınırda otobüs değiştiririz diye düşünüyordum, ama lakin ki öyle de değildir. Sabah 8 de 4000 Adalar’a giden otobüse bindim. 4000 Adalara dönüşte, yol üzerinde otobüs beni bıraktı, otobüsten iner inmez bir adam karşıladı. Phnom Penh’e gideceksiniz değil mi dedi? Evet dedim, başladık yürümeye. Yolun karşısındaki minivana doğru gittim, ‘yok motorla gideceğiz, tek kişisiniz’ dedi. Önce itiraz ettim, sonra sınırın 15 kilometre uzakta olduğunu duyunca ‘iyi madem’ dedim, 15 dakika sonra sınırda beni bıraktı.

Kamboçya sınır geçişi
Kamboçya’ya yolculuğum bu otobüste başladı

Nerede okuduğu hatırlamıyorum, Laos’tan çıkış yapılırken 20.000 LAK çıkış harcı veriliyor diye okumuştum. Hakikaten görevli 2 USD para istedi. Dolar isteyince ben bir şüphelendim, ‘Dolar yok yanımda’ dedim, ‘o zaman 20.000 LAK’ dedi. Aklımda soru işaretleri olmasına rağmen parayı verdim, ama sonradan okuduğum kadarıyla bu talebin bir dayanağı yokmuş.

Kamboçya tarafına geldim, ilk önce bir kulübede üzerinde sağlıkçı üniforması olan bir adam durdurdu. ‘Sarı aşı defterin var mı?’ diye sordu. ‘Var da yanımda değil’ dedim (gerçekten var ama yola çıkarken bulamadım:) uydurmuyorum). ‘O zaman 1 USD vermen gerek’ dedi. Karşılığında bir belge alacağım diye düşünüp, 1 USD’ı adama verdim, beklemeye koyuldum. ‘Tamam geçebilirsin’ dedi. Neyse Samet 1 USD için uğraşmaya değmez deyip gümrük görevlilerinin bulunduğu binaya girdim. Giriş ve çıkış formalarını doldurduktan sonra, formu ve pasaportumu görevlilere teslim ettim. Beklenen cevap gecikmedi,

-2 USD ödemeniz gerekiyor.

-Ne için?

-İşlem ve mühür masrafı olarak.

-Vizeyi konsolosluktan almaktaki amacım sizin istekleriniz ile muhattap olmamaktı. Size para vermeyeceğim.

Sonra adam hiçbir şey olmamış gibi tamam dedi, damgayı bastı ve pasaportumu verdi.

Binadan çıktım, ordan birisi parmağıyla sol tarafı işaret etti, Kamboçya sınır girişine doğru yürümeye başladım. Ama ortada ne otobüs var, ne bir kimse. Kafamda deli sorular ile Kamboçya’ya giriş yaptım. İleride sağ tarafta döviz büroları, lokanta ve birkaç minivan vardı. Oraya doğru yürürken birisi beni durdurdu, ‘biletiniz var mı?’ diye sordu. Gösterdim, tamam bu minivana bineceksiniz dedi. An azından dolandırılmamışım 🙂

Kamboçya otobüs
Yolculuğumun son ayağı minibüstü, bir araç daha değiştirme durumum olsaydı, muhtemelen eşek sırtında gidecektim

Minivan ile yaklaşık 1 saat yol aldıktan sonra bir lokantada durduk. Minivandaki herkes Siem Reap’a gidecek, bir tek ben Phnom Penh’e gidecektim. Lokantadaki adama sordum, 1 saat sonra otobüsümün geleceğini söyledi. 45 dakika sonra yeni bir minivandaydım, yaklaşık 4 saat, Kratie diye bir şehre kadar bu minivan ile gittim. Kratie son duraktı, çilem henüz dolmamıştı. Başka bir minivanı işaret ettiler, ona bindim. Ben bindikten 50 dakika sonra hareket etti, 4,5 saat de bu minivan ile gittikten sonra Phnom Penh’e vardık çok şükür. Sabah 8’de Pakse’den başlayan yolculuğum, 22:30’da Phnom Penh’de sonlandı.

*İşbu yazı Vientiane’den Kamboçya Vizesi almak ve Laos-Kamboçya sınır geçişi bilgilerini içermektedir. Farklı ülkelerin Kamboçya Vizesi ve sınır geçişi prosedürleri farklılık gösterebilir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here