Tarsem Singh’in yönettiği 2006 yapımı ‘The Fall’ filminde, Mystic’in gruptan ayrılarak yeşil çayırlara doğru koşmasıyla başlayan bir sahne var. Yere düşen Mystic, yerel insanlar tarafından bulunuyor ve yapılan ritüel ile Mystic’in vücudunda kahramanlarımızın izlemesi gereken yolun haritası beliriyor. İşte bu ritüeldeki müzik ve dans, Balililerin Kecak’ından esinlenerek yapılmış. Video’yu aşağıda izleyebilirsiniz, hatta izlemediyseniz direkt filmi izleyin.

Kecak, Balililere ait bir müzik ve dans ritüelidir. Performans esnasın ne bir sahne süsü, ne de bir müzik enstrumanı kullanılmaz.

Geleneksel kıyafetleri olan saronglarını giymiş yaklaşık 50 kişilik (bazen 100’ün üstünde) bir erkek grubu, yuvarlak oluşturacak şekilde bağdaş kurup otururlar. Ve şov başlar;

Cak cak cak caka caka caka……

Grubun kendi içinde bir dağılımı var, herkes farklı bir ses çıkarıp, farklı ezgiler oluşturuyor. Ortaya çıkan sonuç ise büyüleyici.

Oluşturulan yuvarlağın ortasında geleneksel Bali dans figürleriyle, Ramayana’dan da bir bölüm oynanıyor.

Benim izlediğimi Kecak şovu biraz turistikti. Yine de yıllardır ekranda izlediğim “cak cak cak”ları canlı dinleyebilmek çok güzeldi. Ortam çok karanlık olduğundan fotoğraf çekemedim. The Fall videosuna ilave olarak Baraka’da yer alan Kecak’ı da aşağıda izleyebilirsiniz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here