Kyoto, eski başkent, Japonya’nın incisi. BirCevelan’ın ilk durağı Japonya’ydı, bunun da 4 gününü Kyoto’ya ayırmıştık. Açıkçası Tokyo veya Osaka beni çok da heyecanlandırmıyordu. Kyoto ile ilgili hep çok güzel şeyler okumuştum. Gidip, gördüğümde ise bu tatlı şehrin, övgünün her türlüsünü hak ettiğine şahit oldum. Kyoto’da yapılacaklar, Kyoto’da gezilecek yerler, Kyoto’ya ne zaman gitmeli, gibi soru işaretlerinizi giderebilmeniz için yazdım, Kyoto gezi rehberi 😉

Kyoto cadde

Kyoto’ya ulaşım

Japonya’ya gitmek için tahmin edersiniz ki uzun bir uçuş yapmanız gerekiyor. İstanbul’dan Tokyo’ya direkt uçuş 12 saat sürüyor. Kyoto’nun havaalanı yok. En yakın havaalanı ise Osaka’da. Dolayısıyla asıl hedef Kyoto ise, Tokyo yerine Osaka’ya uçmanızda fayda var, iki şehrin arası sadece 56 km. Osaka’dan hızlı tren 15 dakikada Kyoto’ya gidiyor. Fiyatı daha uygun olan banliyö trenleri ise bir saatten az sürüyor.

Kyoto’da ulaşım

Kyoto-tren-istasyonu

Bu kısım çok sancılı 🙂 Japonya’da ulaşım çok pahalı. 2 istasyon sonra ineceğiniz metro için almanız gereken bilet bile 7 TL’ye denk geliyor. 2 bilet parasına günlük sınırsız kullanımlı metro, şehir içi tren veya otobüs bileti alabiliyorsunuz. Gördüğünüz gibi 3 alternatifiniz var, biri için alacağınız günlük bilet, diğerlerinde geçmiyor. Kyoto’da raylı sistem çok gelişmiş değil, metro kullanacaksanız da yürümeniz gerekecek. En ideali şehir içi ulaşımda otobüs kullanmak. O yüzden konaklayacağınız yerden hangi otobüslerin geçtiğini öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Kyoto’ya ne zaman gitmeli?

Öncelikle, mümkünse Mart sonu, Nisan başı. Japonya’da baharın gelişinin kutlandığı Sakura dönemi giderseniz ne güzel. Tüm ülkede, baharın müjdecisi kiraz ağaçları çiçeklerini açıyor, Kyoto gelin gibi süsleniyor.

sakura-jump-kyoto

Kyoto ile ülkemizdeki mevsim döngüleri benzerlik gösteriyor. Sonbahar aylarında kızaran yapraklar şehre bambaşka bir hava katıyor.

Kyoto yazın sıcak ve yağmurlu, kışın ise soğuk oluyor. Yine de bu mevsimlerde gönül rahatlığı ile seyahat edebilirsiniz.

Kyoto’da gezilecek yerler

Fushimi Inari Taisha

Fushimi-Inari-Taisha

Fushimi Inari Taisha, 8. yüzyılda inşa edilmiş, pirinç ve sake tanrısına adanmış bir Şinto tapınağıdır.

Tapınağın arka kısmında, uzun bir yürüyüş yolu boyunca dizilmiş 5.000 adet turuncu renkli ahşap kapı, Fushimi Inari Taisha’yı Japonya’nın en bilinen tapınaklarından birisi yapıyor. Yol boyunca bir tam tur yaklaşık 2 saat sürüyor. Ben Nisan ayında gitmiştim, hava serindi. Ancak yaz sıcağında bu yürüyüş yolunu yürümek pek kolay olmayacaktır. Hem sıcaktan, hem kalabalıktan kaçmak için mümkün olduğunca erken gitmenizde fayda var.

Fushimi-inari-kalabalığı

Yürüyüş yolu boyunca birçok tilki heykeli, mezarlık, seyir terası göreceksiniz. Bir sürü fotoğraf çekeceksiniz 🙂 Ben bu yolun her aşamasından ayrı keyif aldım. Vaktimiz kısıtlı, Kyoto’da nereleri gezmeli? derseniz, öncelikle Arashiyama ve Fushimi Inari Taisha’yı görün derim.

Giriş ücreti: Ücretsiz

Ulaşım: JR Nara hattındaki JR Inari İstasyonundan yürüyerek 3 dakika, veya Keilhan hattı Fushimi Inarı İstasyonundan yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir.

Ziyaret saatleri: 07:00 – 18:30

Tofuku-ji

tofuku-ji

Zen Budizm’inin cemaatlerinden birisi olan Rinzai okulunun ana ibadethanesi olan Tofuku-ji, özellikle Sonbahar aylarında kızıl akçaağaçların fotoğrafları çekmek isteyen ziyaretçiler tarafından yoğunlukla ziyaret ediliyor (Ben görmedim, öyle diyorlar :))

13.yüzyılda inşa edilen tapınak, güzel bahçelerinin yanısıra, birçok geleneksel yapıya da ev sahipliği yapıyor.

Giriş ücreti: 400 JPY

Ulaşım: JR Nara Hattı üzerinde bulunan Tofukuji Tren İstasyonundan yürüyerek 10 dakikada, 208 numaralı otobüsten Tofukuji durağında inip yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilir.

Ziyaret saatleri: 09:00 – 16:00

Kiyamizu Dera Tapınağı

kiyamizu-dera

13 metrelik ahşap sütunlar üzerine kurulmuş verandası ile Kiyamizu Dera Tapınağı, ziyaretçilerine eşsiz Kyoto ve doğa manzaraları sunuyor. Hele bir de Sakura zamanı veya Sonbaharda gittiyseniz doğanın farklı renklerini bir arada görebilirsiniz. Ben gün batımına kalmadım ama söylediklerine göre terasta gün batımı da çok güzel gözlemleniyormuş.

İnanışa göre, bu tapınakta bulunan 3 çeşmeden de su içildiğinde size sağlık, uzun ömür ve başarı sağlıyormuş.

Giriş ücreti: 300 JPY

Ulaşım: Gojozaka, yada Kiyomizu-michi, yada Higashiyama-gojo otobüs duraklarından yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilir.

Ziyaret saatleri: 06:00 – 18:00

Gion Bölgesi

gion-kyoto

Gion, Kyoto’nun çay evleri, lokantaları ve geleneksel dükkanları ile ünlü bölgesi. Bölgede genel itibariyle geleneksel, ahşap mimari hakim. Gion’un tamamı adeta bir zaman kapsülü gibi. Her an, her köşe başından çıkabilen geyşalar ile konsept tamamlanıyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere Gion’daki lokantaların, ve geyşalar tarafından çay servisinin yapıldığı çay seremonilerine ev sahipliği yapan çay evlerinin fiyatları yüksek. Bütçemin çok üzerinde olduğu için, ben Gion’da sadece dolaştım. Neyse ki aval aval gezinmek ücretsiz 😉

Küçük, etik bir hatırlatma yapayım. Yolda bir geyşa gördüğünüzde içinize Erol Atar kaçmış gibi deklanşörünüze davranmayın. Bu arkadaşlar görüntülenmekten pek hazzetmiyorlar. Geziniz boyunca kimono giymiş bir sürü ebleh turist göreceksiniz, onları çekin 🙂

Ulaşım: 100 veya 206 numaralı otobüsler ile Gion durağında inerek, veya Keihan hattı Gion İstasyonunda, veya Hankyu hattı Kawaramachi İstasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

Üstte yazan yerlerin tamamı, birbirlerine yürüyüş mesafesindedir. Bir gününüzün programını bu şekilde yapabilirsiniz. Fushimi Inari Taisha’dan Gion’a giderken yol üzerinde ziyaret ettiğim fakat ismini bilmediğim onlarca tapınak daha var, siz de gönlünüzce geziniz efendim 🙂

Arashiyama Bambu Ormanı

Arashiyama-Bamboo-Forest

Kyoto gezi rehberi yazımın bence olmazsa olmazı, sadece bambu ormanı değil, Arashiyama başlı başına rüya gibi bir bölge. Koşa koşa bambu ormanına ve Tenryu-ji Tapınağı’na gidip, hemen geri dönmeyin, ki zaten dönemeyeceksiniz 😉

Trenden indiğimizde içinde bulunduğumuz güzellik nefes kesici boyuttaydı. Ben sakura zamanı gitmiştim, dediklerine göre Sonbaharda da çok güzel oluyormuş. Çiçeklenen ağaçlar, yeşilin her tonu, akarsu, bana ‘What Dreams May Come’daki Cennet tasvirini hatırlattı.

Yol üzerinde %Arabica isminde bir kahve dükkanı göreceksiniz. Biz yanından geçerken önünde efsane uzunlukta bir kuyruk vardı. Sonradan öğrendim ki, şehrin en iyi kahvecilerinden birisiymiş. Çok kuyruk yoksa, siz kısa bir kahve keyfi yapabilirsiniz.

kyoto-sakura

Bambu ormanına gelirsek, burası büyülü bir yer. Fushimi Inari Taisha’da yaptığımız gibi, bambu ormanına da sabahın bir köründe, turist akınının öncesinde gitmenizde fayda var. Yoksa dar parkuru itiş kakış yürümek durumunda kalıyorsunuz. Çok anlatacak birşey yok, görüntüler zaten çok şeyi açıklar nitelikte 😉

Giriş ücreti: Ücretsiz

Ulaşım: Hankyu Arashiyama hattı Arashiyama İstasyonunda inip ağır ağır yürüyün, yol boyunca etrafa bakıp mest olacaksınız. JR Sagano hattı JR Saga-Arashiyama İstasyonu daha yakın, ama siz yinede uzak olan ile gidin. Bünyeye birden yüklenme olmasın 🙂

Ziyaret saatleri: Hep açık 😉

Tenryu-ji Tapınağı

tenryu-ji

Tenryu-ji Tapınağı, bir Japon Budist cemaati olan Rinzai Okulu’nun baş tapınağıdır. 14. yüzyılda inşa edilmiştir.

Tapınağın zen bahçesinin ünü, tapınağın kendisinin önüne geçmiştir. Özellikle Sonbaharda kızaran akçaağaçların görüntüsünün gölete yansıması görsel bir şölen ortaya çıkarır, fotoğrafçıların hayallerini süsler 🙂

Giriş ücreti (bahçe ve gölet için): 500 JPY

Ulaşım: JR Sagano hattı Saga-Arashiyama İstasyonundan yürüyerek 10 dakikada, yada Keifuku Arashiyama-eki-mae veya Arashiyama otobüs duraklarından yürüyerek 1 dakikada, yada Arashiyama Tren İstasyonundan yürüyerek 15 dakikada ulaşılabilir.

Ziyaret saatleri: 08:30 – 17:30

Kinkaku-ji Tapınağı

kinkaku-ji

Hep fotoğraflarına denk geldiğiniz, görüntüsü önündeki göle yansıyan altın renkli tapınak var ya, işte orası Kankaku-ji Tapınağı. Bu görüntü, tapınağı küresel ölçekte bilinir kılıyor.

Yapı ilk başlarda emekli bir shogun olan Ashikaga Yoshimitsu’nun konutu olarak işlev görmüş. Yoshimitsu’nun ölümünden kısa bir süre sonra ise bir Zen tapınağına dönüştürülmüş.

Giriş ücreti: 400 JPY

Ulaşım: 101 veya 205 numaralı otobüslerden Kinkakuji-mae veya Kingaku-ji-michi otobüs duraklarında inerek ulaşabilirsiniz.

Ziyaret saatleri: 09:00 – 17:00

Filozofun Yolu

Kyoto2

Kanal boyunca uzanan bu yürüyüş yolu, özellikle Sakura zamanı görsel bir başyapıta dönüşüyor. Yol ismini ünlü filozof Nishida Kitaro’un bu yolu kendine yürüyüş yolu bellemesinden dolayı almıştır. Bir kez yürüdüğünüzde onu çok iyi anlayacaksınız 🙂

Karşılıklı sıra halinde çiçeklenmiş kiraz ağaçları, dingin bir şekilde akan dere, neşeli bir şekilde piknik yapıp anın keyfini çıkaran yerel halk, ortam pozitif enerji dolu ve çok huzurlu.

Ulaşım: Eikan-do-mae veya Ginkaku-ji otobüs durakları.

Nishiki Market

Kyoto nishiki market

Kapalı çarşı kıvamında, sıra sıra dükkanlar, meyve, sebze, et ürünleri, pişmiş yiyecek, yerel içkiler satıyor. Burası için ‘Kyoto’nun mutfağı’ diyorlar, haksız sayılmazlar.

Yerel halkı, alışveriş alışkanlıklarını, ne tükettiklerini görebileceğiniz çok keyifli bir çarşı burası. Ayrıca bana olduğu gibi, yağmurlu bir Kyoto gününde, size sığınak da olabilecek kadar koca yürekli.

Nishiki market

Karnınızı doyurmadan gidin, çarşıda sizin için hazırlanmış bir sürü yerel yemek/yiyecek var 😉

Ulaşım: Hankyu Kyoto demiryolu hattı, Karasuma İstasyonundan, yada Shijokawaramachi veya Shijotakakura otobüs duraklarından, yada Karasuma metro hattı Shijo İstasyonundan yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Honganji Tapınakları

Higashi Honganji

Nishi Honganji ve Higashi Honganji tapınakları Kyoto’nun merkezinde bulunan iki büyük Budist tapınağıdır. 16. yüzyılın sonunda yapılan iki tapınak da, Geleneksel Japon Mimarisinin en güzel örneklerinden ikisi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Higashi Honganji’nin ana binası, Kyoto’nun en büyük ahşap yapısıdır.

Tapınakların etrafı kalın surlar ile çevrili, öyle ki ilk başta yanından geçerken kale olduğunu düşünmüştüm.

Giriş ücreti: Ücretsiz

Ulaşım: Kyoto Tren İstasyonundan yürüyerek 15 dakikada ulaşılabilir.

Ziyaret saatleri: 05:30 – 17:30

Nijo Kalesi

nijo-castle

Nijo Kalesi, Japonya’yı 260 yıl boyunca yönetmiş Takugawa shogunlarının yerleşkesiymiş. Kaleyi gezdiğinizde, shogunların sahip olduğu güce tanık oluyorsunuz. Kalın taşlardan yapılmış duvarlar, devasa kapılar… Bu kaleyi ilk gördüğümde düşündüğüm şey, ‘burası fethedilemez’ olmuştu 🙂

Giriş ücreti: 600 JPY

Ulaşım: Nijo-jo-mae otobüs durağından, veya Tozai metro hattı Nijo-jo-mae İstasyonundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ziyaret saatleri: 08:45 – 16:00

Nara

nara gezisi

Ben Nara’ya tren ile günü birlik geyikleri görmek için gitmiştim. Ama şimdiki aklım olsa kesinlikle bir gece Nara’da kalırım. Tatlı geyikler, huzurlu parklar şehrin tarihi güzelliklerinin o kadar önüne geçmiş vaziyette ki, bunu ancak gittiğinizde fark ediyorsunuz.

Nara Kyoto’ya ve Osaka’ya bir saatten daha az uzaklıkta. Kyoto gibi eski bir başkent olan şehirde Todaiji Tapınağı, Horyuji Tapınağı,Yakushiji Tapınağı gibi birçok tarihi tapınak da bulunmakta.

haftalik-bulten-2-nara

Nara’da gezilecek yerlerin başında kuşkusuz Nara Park geliyor. Kendi halinde parklarda, caddelerde gezen geyikler ve müthiş bir doğa sizi karşılayacak, şaşırmayın 🙂

150 JPY’a satılan geyik krakerlerinden alıp, Nara’nın tatlı geyiklerini elleriniz ile besleyebilirsiniz.

nara-geyik-selfie

Kyoto’da konaklama

Evet, konaklama da pahalı 🙂 özellikle Sakura zamanı fiyatlar biraz daha artabiliyor. Üstelik bu artan fiyatlara rağmen boş oda bulmak çok kolay olmuyor. O yüzden Sakura döneminde Kyoto’ya gidecekseniz, odanızı önceden ayarlamızda fayda var.

Düşük bütçeli gezginler için ilk olarak couchsurfing’i önereceğim 🙂 onun dışında şehrin popüler iki hostelı K’s House Kyoto ve Hostel Khaosan Kyoto’da yatakhanede bir ranza fiyatı 2.700 JPY’den, çift kişilik oda fiyatı ise 7.000 JPY’dan başlıyor.

Biz Kyoto’ya 3 kişi gitmiştik, Airbnb aracılığı ile bir daire tutmuştuk. En uygun fiyata konaklayacak yeri bu şekilde bulabilmiştik. Airbnb’ye üye değilseniz, bu linke tıklayıp üye olursanız siz de, ben de ilk konaklamınızdan 45 TL indirim kazanıyorum.

Kyoto’da ne yemeli? ne içmeli?

‘Sen ne yedin?’ diye sorarsınız, 7-11 marketlerde üçgen pilavlar satılıyor. Fiyatı çok uygun. Dikkat etmeniz gereken husus, yeşil yosuna sarılı olmasınlar. Bu yosunları sushi yaparken de kullanıyorlar. Seviyorsanız bilmem de, bana kalırsa insanın o yosunu yemesi mazoşist bir davranış, tedavi edilmesi gerek. Onun dışında, yine marketlerde satılan sandviçler birçok zaman öğünüm oldu. Biraz daha lükse kaçtığımda burger zincirlerinden menü yedim.

7-11-pilav

Siz ne yeyin? 🙂 yine marketlerden uygun fiyata sushi bulabileceğiniz gibi, sushi konusunda uzmanlaşmış lokantalarda mevcut. Udon, soba gibi geleneksel Japon noodlelarının da tadına bakabilirsiniz.

Güzel bir Kobe bifteğine denk gelirseniz tadını hiç bir zaman unutamayacaksınız, onun garantisini ben veriyorum 🙂

İçecek dendiğinde ise akıllara ilk olarak matcha çayı ve sake geliyor.

Onsen

Geleneksel Japon hamamı 🙂 Kadın erkek farklı binalarda veya farklı saat dilimlerinde banyoya girebiliyor. Bir de banyo etiği gereği onsende bulunduğunuz süre zarfında çıplak olmak durumundasınız. Bazı onsenlerde dövmeye çok sıcak bakmıyorlarmış, dövmeniz varsa, dövme dostu onsenleri araştırmanızda fayda var.

Ben gitmedim, konakladığımız yere yakın olan onsenin gitmemi gerektirecek tarihi ve doğal güzelliği yoktu, o yüzden gitmedim.

Japonya’da elektronik alet alışverişi

Yodobashi Camera Kyoto

Cep telefonları, fotoğraf makineleri, kulaklıklar, kısaca tüm elektronik aletler göreli olarak uygun fiyatlı. Özellikle Japon markalarının fiyatları ABD fiyatlarının bile altında. Ben Panasonic fotoğraf makinesi aldım, ABD fiyatı 670 USD iken, Japonya’da 600 USD ödedim. Fiyatının uygun olmasının ötesinde, değil memlekette, Japonya dışında göremeyeceğiniz aletlerin bu mağazalarda bulunuyor olması çok cezbedici. Dikkat etmeniz gereken konu İngilizce dil desteğinin bulunması, ve cep telefonu, oyun konsolu gibi cihazları Türkiye’de kullanabiliyor olmanız.

Ülke genelinde Yodobashi, Bic Camera gibi devasa elektronik mağaza zincirleri bulunuyor. Kyoto’da her iki mağaza da Kyoto Station’a yürüme mesafesinde. Özellikle Yodobashi’de kişinin kendini kaybetmemesi mümkün değil. Yorulduğunuzda masaj koltuklarının bulunduğu bölümde koltukları deneyebilirsiniz 🙂

Fiyatları her iki mağazanın isminin üzerine tıklayarak ulaşacağınız sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Japonya’da elektronik ürünlerden alabileceğiniz vergi iadesi oranı %10. Yodobashi’nin sitesinde yazan fiyatlardan %10 düşmeniz gerek, Bic Camera’nın sitesinde yazan fiyatlar vergi düşülmüş halleri. Ürünü satın alırken vergi iadesi almak istediğinizi belirtirseniz, faturayı ona göre düzenliyorlar ve %10 daha az ödeme yapıyorsunuz. Süreç çok yalın, başka da birşey yapmanıza gerek kalmıyor.

Kıssadan hisse

Uzun uçuş korkusu ve maddi kısıtı olmayan herkese Japonya’ya gitmelerini söylüyorum. Çok farklı, izole bir dünya. Seyahat sadece gezmek, dinlenmek değil, yolda kendine birşeyler katmaktır ya, Japonya’da ben bunu iliklerime kadar hissettim. Ne güzel bir ülke, ne güzel insanlar 🙂

Fotoğraf kaynakları: Tofuku-ji, GionTenryu-jiKinkaku-ji, Nijo

Kaynakkyoto.travel
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here