Luwak kahvesi, dünyanın en pahalı kahvesi diye pazarlanıyor. Fiyatının bu kadar yüksek olmasının sebebi, en nadide iklimlerde yetişen, mükemmel çekirdeklerden yapılıyor olması değil, üretim methodundan kaynaklı.

Misk kedileri, Güneydoğu Asya ekosisteminde önemli bir role sahipler. Böcekler, küçük sürüngenler, kahve çekirdekleri, meyveler gibi geniş bir beslenme çeşitliliğine sahip. Günümüzde Bali’nin sahip olduğu turistik önem ile birlikte, luwak kahvesine olan talep de arttı. Artan talep beraberinde, kısıtlı imkanlarla mümkün olduğunca daha fazla üretim yapma içgüdüsünü tetikledi. Misk kedileri 1 metrekarelik kafeslerde, hayatları boyunca, yalnızca kahve meyveleri ile besleniyor. Hayvanların sağlığı, psikolojisini önemseyen yok, sıçsın yeter.

luwak-kahvesi-kedi

Luwak kahvesinin hikayesi, Endonezya’nın Hollanda sömürgesi olduğu dönemlere dayanıyor.   Hollanda, yerel halkın yetiştirdikleri kahve bitkilerinden kahve toplayıp, tüketmesini yasaklıyor. Yerel halkın afyon kahve içmeden patlamıyor, onlar da mecburen doğa da bu hayvanların dışkılarını toplayıp, temizleyip kahvelerini demliyorlar. Bir süre sonra ülkedeki  Hollandalılar da luwak kahvesinin müptelası oluyor.

Doğal ortamlarında kendi seçtikleri olgun kahve meyvelerini yiyen bu kediler, kafeste önlerine ne tip kahve meyvesi gelirse yemek durumundalar. Bu yüzden yedikleri kahve meyvesi, ve sağlık durumları, kahvenin tadını direkt olarak etkileyen bir unsur. İçtiğiniz kahvenin vahşi kedilerden yoksa çiftlikten mi elde edildiğini? hatta gerçekten luwak kahvesi olup olmadığını anlamak bizler için pek mümkün değil.

bali-kahve-bitkisi

Bali Pulina ziyaretimiz sırasında Asma, bir fincan luwak kahvesi sipariş etmişti. Onun kahvesinin tadına baktım. Türk kahvesi gibi çekirdekler fazla kavrulmuştu, damak tadıma uyan bir kahve değildi. Bu denli tüketilmesinin sebebi, tadından ziyade, iyi pazarlanması diye düşünüyorum.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here