Laos Vizesi, insanlık için küçük, BirCevelan için büyük bir adım. Seyahatimin ilk vizesini aldım. Laos vizesi şimdiye dek aldığım en zahmetsiz vize oldu. Tayland’dan Laos vizesi alma koşulları neler? ve Tayland’dan Laos’a sınır geçişi ile ilgili bilgiler vereceğim, kemerleri bağlayalım.

Tayland’dan Laos vizesi nasıl alınır?

Chiang Mai’den Çin Vizesi almayı başaramadıktan sonra hemen yanı başımda olan Laos’a gidip, Çin vizesine oradan başvurmayı planlamıştım. İnternette araştırınca gördüm ki Chiang Mai’de Laos Konsolosluğu yok. Tayland’da Laos vizesine 2 şehirden başvurabiliyorsunuz, Bangkok ve Khon Kaen. Ben tercihimi Laos’un başkenti Vientiane’e yakın olması sebebiyle Khon Kaen’den yana kullandım.

Laos konsolosluğu şehrin merkezine yaklaşık 10 km. uzaklıkta. Taksi veya 4 numaralı yeşil songthaew ile gidebilirsiniz. 4 numaralı songthaewler kuzeyden güneye, ve güneyden kuzeye doğru gidiyor. Sizin gitmeniz gereken istikamet Kuzey, Laos’a doğru. İnternette 4 numaralı songthaew için bir güzergah haritası bulmuştum, ilgili caddeye doğru giderken 2 önceki paralel cadddede bu yeşil araçları görünce hemen bir tanesine bindim. Ve garip şekilde benim gitmek üzere olduğum caddeden geçmediler. Songtaew’e bindiğim cadde, Demokrasi Anıt’ının doğusunda bulunan ya ilk, yada ikinci paralel caddeydi.

Yeşil songthaew
Şu arkada görünen fıstık yeşilli arkadaş

Doğru istikamette gidiyorsanız yolun sol tarafında Khon Kaen Üniversitesi boyunca kilometrelerce ilerleyeceksiniz. Üniversitenin duvarları bittiğinde yaklaşık 2 kilometre daha gittiğinizde yolun üzerinde sağ tarafta Laos Konsolosluğunu göreceksiniz. İnmek istediğimizde songthaewin arka kısmında bulunan düğmeye basıyoruz 🙂

Khon Kaen Laos Konsolosluğu
Khon Kaen Laos Konsolosluğu

Hiçbir güvenlik kontrolünden geçmeden içeri girdim. İçeride bir masa ve bir vezne var. Vezneye gidip, başvuru formu aldım. Doldurup, bir adet vesikalık fotoğraf ile tekrar vezneye gittim. 1.600 THB (47 USD) ücreti nakit olarak veznedeki görevliye verdim (benden direkt olarak 1.600 THB istedi, muhtemelen bu ekspres vize ücreti, daha ucuz alternatifler de vardır diye düşünüyorum.)

laos-vizesi-başvuru
Laos Vizesi için başvuruyu buradan yapıyorsunuz. Simplicity 🙂

Evraklarımı alan görevli, karşıdaki sandalyeleri işaret ederek ‘buyurun, oturun’ dedi. 13 dakika sonra vizeli pasaportumu teslim aldım. Her ihtimale karşı hazırladığım otel rezervasyonları ve dönüş uçak biletine de ihtiyaç olmadı. Ama siz de yanınızda bulundurun, ne olur ne olmaz.

Pasaport ile birlikte, Tayland’da verilene benzer bir giriş çıkış formu veriyorlar. Ülkeye giriş yapmadan onu doldurmanız gerekli. Bir parçasını Laos’a girerken sınırda görevlilere veriyorsunuz, diğer parçayı da seyahatiniz boyunca yanınızda taşıyıp, ülkeden ayrılırken teslim ediyorsunuz.

Vize başvuru tarihinden itibaren 2 ay geçerli olacak şekilde verilmiş. Ancak ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren 1 aylık seyahat hakkınız oluyor.

Süreç Bangkok’ta nasıl işliyor bilmiyorum ama Khon Kaen’den vize almak bu kadar basit. Ayrıca birkaç gün Khon Kaen’de kalıp Tayland’ın doğusunu da görmüş olursunuz.

Özet geçmek gerekirse ihtiyacınız olan evraklar:

 • Vesikalık fotoğraf
 • Başvuru formu (tek sayfa, konsolosluktan temin edebilirsiniz)
 • Vize ücreti (1.600 THB)

***Bu yazıya konu olan vize alım süreci, 2017 yılı Temmuz ayındaki durum hakkında bilgi vermektedir. Vize prosedürleri sürekli değişmekte olup, güncel ve kesin bilgiyi ancak konsolosluk ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

Tayland Laos sınır geçişi

Khon Kaen, Laos sınırına çok yakın. Eğer vizenizi Khon Kaen’den aldıysanız siz de Laos’a karadan geçeceksiniz diye düşünüyorum. Öncelikle iki alternatifiniz var, ilki 3 numaralı otobüs terminalinden hareketle Khon Kaen – Vientiane direkt seferi, ikinci alternatif ise Nong Kai’ye kadar otobüsle gidip, sınır geçişini yapıp, Laos’a girdiğinizde otobüs veya tuktuk ile Vientiane’e gitmek. İlk alternatif zahmetsiz, onun negatif tarafı ise günde sadece 2 sefer var (08:00, 14:45, yine de güncel durumu kontrol edin). Direk otobüs ile yol yaklaşık 4 saat sürüyor, ücreti 180 THB (5 USD).

Khon Kaen Vientiane otobüsü
Khon Kaen Vientiane otobüsü

Bilet gişesi 3 numaralı otobüs terminalinin gişelerinin olduğu kapalı bölüme girince hemen sağdaki ofis. İnternetten okuduğum kadarıyla sadece sefer günü bilet satışı yapılıyormuş, ancak ne kadar doğru bilmiyorum. Ben biletimi sefer saatinden 1 saat erken gidip aldım. Bu arada, otobüs bileti alabilmeniz için vizenizin olması gerekmekte.

Vientiane otobüsü için bileti bu gişeden alacaksınız.

Sınıra geldik. İlk olarak Nong Kai’de otobüsten inip Tayland çıkışımızı yaptık. Otobüs bizi sınır çıkışında bekliyordu. Otobüse binip, Mekong Nehrini geçtik ve Laos sınırına gelince tekrar otobüsten indik. İlk olarak birinin yönlendirmesiyle gişe benzeri bir yere 5 THB ödeyip, ‘one way ticket’ (tek geçişlik kart) aldım. İnsanlar kapıda vize alırken de ücretini aynı gişeye ödüyor, o yüzden görevliye vizeniz olduğunu göstermeniz önemli. Kartınızı aldıktan sonra Laos’a giriş için gişelere gidiyorsunuz, vizenizi damgalıyorlar, konsolosluktan verilen formun giriş olan kısmını alıp, çıkışı size iade ediyorlar ve artık Laos’tasınız. Aldığınız one way ticket’ı turnikeden geçiş için kullanıp, otobüsümüze tekrar binerek Vientiane’e varıyoruz.

tek geçişlik kart Laos

Ben YKB visa kartım ile Laos’ta para çekemedim. O yüzden her ihtimale karşı yanınızda nakit para bulundurun.

*Laos Vizesi alım süreci ile ilgili güncel prosedürleri ve deneyimlerinizi yorum olarak yazabilirseniz çok memnun olurum 🙂

Paylaş

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar, ne kadar 10 temmuz 2017 deki yorumlarinizi bizlerle paylasiyor olsanizda ne yazikki son zamanda degisen vize prosedurleri geregi bekleme suresi ve istenen evraklar tamamen degistirmistir.
  Turk vatandaslaeinin vize onayi ne yazikki artik Laos tan geliyor, bu yuzden min 2/3 hafta bekleme suresi gerekiyor.
  Eskiden 2 fotograf, basvuru formu ve vize ucreti yeterli iken suan,
  1. 2 adet 2inch foto
  2. Ucak bileti
  3.Otel reservasyonu
  4. Pasaport kopyasi
  5. Banka hesap dokunu veya banka atm kart fotokopisi gerekmektedir. Ben bugun 02 ekimde basvurdum ve 12 sinde ucusum olmasina ragmen sadece telefonumu alip, sizi arayacagiz dediler.

  • Güncel durumu paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım uçuş öncesi Laos vizenize kavuşursunuz 🙂

   Ben her ihtimale karşı uçuş ve konaklama rezervasyonlarının çıktılarını da yanıma almıştım, sormamışlardı. Benden önceki dönemde de onay Laos’tan geliyormuş, şimdi siz de öyle olduğunu söylüyorsunuz, vize prosedürleri maalesef dönem dönem değişebiliyor.

   Laos çok güzel bir ülke, ancak 2, 3 haftalık bekleme süresi düşünüldüğünde, Türk Vatandaşları için vize alabilmek zahmetli bir hale gelmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here